Logo

Tréner Jankovič: Pracujeme na spoločnom cieli a verím, že ho dosiahneme

7.12.2023 11:30
PDBASKET

Autor: Michal Bakaj / redaktor denníka Pravda, zdroj: basket.sk


Ako dôležité bolo nedeľné víťazstvo v Komárne, vďaka ktorému ste prerušili dvojzápasovú sériu prehier?

"V prvom rade bolo dôležité pre naše sebavedomie. Aj v predchádzajúcich zápasoch s Levicami či Handlovou, ktoré sme síce prehrali, sme hrali po väčšinu duelu veľmi dobre, ale nevedeli sme to dotiahnuť do víťazného konca.

V Komárne sme veľmi dobre začali, viedli sme aj o 20 bodov a hoci sa súper po zmene strán dotiahol, konečne sme sa nezľakli a nedovolili mu obrat v skóre. Hrali sme múdro, nebojácne, nezľakli sme sa šance na výhru a dotiahli zápas do úspešného konca."

Je problémom pre mladý tím Prievidze dotiahnuť zápasy do úspešnej koncovky?

"Pracujeme na tom. Áno, máme mladý tím, mimo zraneného Mareka Jašša bol na začiatku sezóny najstarším hráčom 26-ročný Lukáš Bolek. Spomedzi legionárov len Crouch mal za sebou jednu sezónu v Európe, ostatní sú nováčikovia, čerství absolventi univerzít. Každý, kto pozná basketbal vie, že keď príde Američan-nováčik do Európy, potrebuje nejaký čas na aklimatizáciu.

Niekto potrebuje mesiac, dva, iný aj viac. V Prievidzi to nie je ľahké, sú tu skvelí fanúšikovia, ale sú samozrejme aj nároční. Ale myslím, že naša hra už naberá kontúry, čo by sme chceli hrať a kde by sme sa chceli v tabuľke pohybovať. Pridali sme teraz aj skúsenosti, prišiel Ukrajinec Alexander Belikov, aj Kevion Taylor má za sebou sezónu v druhej gréckej lige."


Taylor je u vás len krátko, ale vyzerá, že by mohol patriť medzi top legionárov v súťaži. Ako ste s ním zatiaľ v klube spokojní?

„Má vysokú kvalitu i vysoké basketbalové IQ. Je to všestranný hráč, vie zahrať na viacerých pozíciách. Dostali sme na neho dobré referencie a tie sa napĺňajú. Aj on však potrebuje čas na aklimatizáciu. Pred jeho prvým zápasom, ktorým bol duel proti Leviciam, absolvoval s nami len štyri tréningy. Ale už sa do toho dostáva. Proti Komárnu odohral veľmi dobrý zápas. Keď sa naplno dostane do nášho systému, určite bude patriť medzi lepších hráčov v lige. Rozhodne má na to.“

Pred zápasom s Komárnom sa ozvali aj kritické hlasy, narážajúce najmä na zlyhanie v zápase s Handlovou, kde Prievidza stratila v druhom polčase sľubný náskok. Pociťovali ste tlak aj na vašu osobu, respektíve báli ste o svoju trénerskú pozíciu?

"Z hráčskej kariéry viem, čo je Prievidza, čo znamená nastupovať za tento klub a aké sú tu tlaky. Vedel som, do čoho idem. Bežní ľudia, ktorí nevidia do klubovej kuchyne, nevedia o našich problémoch na začiatku sezóny, týkajúcich sa predovšetkým zranení. Samozrejme, aj ja niekedy urobím chybu, snažím sa ju zanalyzovať a poučiť sa z nej. Sústredím sa na seba, na svoj tím, aby sme hrali čo najlepšie. Pre mňa je dôležité, kto hovorí a nie čo hovorí.

Veľa ľudí sa vyzná do basketbalu, ale zároveň je veľa takých, čo do neho nevidia. Kritika je normálna, je potrebná, ale musí byť založená na reálnych faktoch. Žiadny tréner by nebol v jednoduchej situácii, ak by šesť týždňov nemohol zostaviť klasický tréning piatich proti piatim, musel byť brať juniorov na výpomoc a podobne. Ja verím svojim hráčom, oni veria mne. V tíme je výborná chémia, pracujeme na spoločnom cieli a verím, že ho dosiahneme."


V sobotu vás čaká domáci duel proti Interu, ktorý má rovnakú bilanciu ako vy (5–8). Aký zápas očakávate?

„Chceme pokračovať v stabilných výkonoch. Očakávam sústredenosť celých 40 minút, čo je niečo, čo vyžadujem od hráčov od začiatku sezóny. Liga je veľmi vyrovnaná, ukážete päť-šesť zlých minút a súper vás vie potrestať. Chceme hrať sústredene, tímovo. V Bratislave sme prehrali, máme súperovi čo vracať.“

BC pripravil pre fanúšikov opäť akciu Lietajúce plyšáky, hračky následne na Vianoce potešia deti zo sociálne slabších rodín. Pekná tradícia od vášho klubu?

„Rozhodne, tým, ktorí to potrebujú, treba pomáhať. Chcem aj touto cestou pozvať fanúšikov, aby prišli pomôcť, a aby si prišli užiť zápas. Verím, že ich potešíme našim výkonom, rozhodne pôjdeme za výhrou.“