Logo

Ryan Pannone: Každá výhra v lige je veľká, žiadny zápas nie je jednoduchý

10.10.2017 13:36
PDBASKET

V Slovenskej basketbalovej lige majú naši basketbalisti za sebou prvé tri kolá. Práve v ostatnom zápase s Komárnom dosiahli premiérové víťazstvo v sezóne. Dnes už cestujeme do Slovinska na úvodný súboj medzinárodnej súťaže Helios Alpe Adria Cup, keď sa predstavíme na palubovke Zlatorogu Laško. O začiatku sezóny v Slovenskej basketbalovej lige či ambíciách BC v Alpe Adria Cupe sme sa porozprávali s trénerom Ryanom Pannonem. V našom rozhovore sa dočítate aj o situácii ohľadom hľadania nového pivota, či o využívaní mladých hráčov v súťažných zápasoch.

V Slovenskej basketbalovej lige máme po sobote prvé víťazstvo na konte, keď sme zdolali vo vyrovnanom súboji Komárno. Zrejme spadol kameň zo srdca...

Sobotňajšie víťazstvo bolo veľkou výhrou.  Ako sa postupne presviedčam, každá výhra v tejto súťaži je veľká a dôležitá, pretože ani jeden zápas nie je jednoduchý. Potrebovali sme to zlomiť a získať prvé víťazstvo pre tím. Už z prípravy sme vedeli, že sme dobrý tím. Rovnako sme však vedeli o našej situácii na tréningoch, že sme pozadu s našimi útočnými a obrannými systémami a rovnako, že príde k rôznym mentálnym, ofenzívnym či obranným zlyhaniam, ku ktorým v zápase došlo. Každopádne som ale hrdý na mojich chlapcov, že bojovali a dosiahli dôležité víťazstvo proti dobre trénovanému kvalitnému súperovi.

Úvod zápasu s Komárnom bol z našej strany vynikajúci, no hostia sa následne chytili a hrala sa dráma až do záverečných sekúnd. Očakávali ste takýto priebeh?

Komárno je veľmi dobrý tím s úspešnou históriou, solídnym trénerom a kvalitnými hráčmi. Vedeli sme, že to bude ťažký zápas a náš súper bude bojovať dokonca. Rátali sme s vyrovnaným priebehom, snažili sme sa udržať hráčov mentálne silných a pripraviť ich na boj počas celého zápasu, ktorý sa nakoniec aj udial.

Čo napokon podľa vás rozhodlo o víťazstve BC v tomto vyrovnanom súboji?

O  našej výhre rozhodlo lepšie bránenie súpera ako v predošlých zápasoch. Verím, že naša obrana sa bude naďalej zlepšovať,  keďže v tomto momente máme možnosť trénovať so všetkými hráčmi a pripravovať sa správnym spôsobom. Marko odviedol výbornú robotu proti Tomičovi, ale aj ostatní hráči, ktorí nastúpili podali solídne výkony v obrane. Čo sa týka ofenzívy, strieľali sme so 40-percentnou úspešnosťou z trojkového oblúka a mali sme 24 asistencií. To sú dve kľúčové štatistiky pri víťazstve nad Komárnom.

Máme za sebou prvé tri zápasy novej súťažnej sezóny. Čo ukázali? Na čom treba najviac popracovať, aby sme v tabuľke stúpali smerom nahor?

Myslím si, že v prvých troch zápasoch sme ukázali hlavne našu nesebeckosť, schopnosť posúvať si loptu . Priemerne máme 25 asistencií za zápas, čo je úžasné. Musíme však rozhodne popracovať na realizácii a prevedení našej hry hlavne v defenzíve, ale aj v útoku, čo sú veci, ktoré určite prídu s pribúdajúcimi tréningami. Žiaľ, v príprave sme nemali dostatok priestoru na trénovanie s kompletným kádrom a nemohli sme tak nacvičovať situácie 5 na 5 na celú palubovku, čo je pre tím ako sme my, ktorý sa sústredí na rýchle prechody v ofenzíve a defenzíve, veľmi dôležité.


Mladí hráči v tíme zatiaľ veľa priestoru na palubovke nedostávajú. Plánujte ich v ďalších zápasoch využívať viac?

 Je ťažké povedať, kedy budú mladí hráči viac hrať. Záleží proti komu v útoku a obrane nastúpia. Samozrejme, bol  by som rád, keby hral každý viac minút, ale jednoducho nemáme dostatok času na to, aby hrali všetci. Každopádne dúfam, že sa mladí hráči budú zlepšovať a pracovať tvrdo na tréningoch, aby sme ich v zápase mohli využiť aj pri tesných výsledkoch.

Predstavitelia klubu nedávno spomínali, že sa ešte pracuje na príchode nového pivota. Je už riešenie novej posily vo finálnej fáze? Kedy by sme ho mohli uvidieť v drese BC?

Stále neúnavne pátrame po novom centrovi. Musíme nájsť niekoho, kto bude rozdielovým hráčom a dominantnou postavou v našej súťaži. To je úloha, ktorá si vyžaduje čas, takže v tomto momente neviem presne povedať, kedy budeme mať náhradu za Perryho. Každopádne dúfam, že to bude čo najskôr, hlavne z dôvodu využitia novej posily v zápasoch, ale aj v tréningovom procese. Situácia je o to náročnejšia, že ďalší podkošový hráč Ryan Martin je v podstate zranený od prípravy, ale bojuje každý zápas aj cez zranenia.

Najbližšie vás čaká Alpe Adria Cup. Ako vnímate túto súťaž? Ako doplnkovú alebo jej prikladáte rovnaký dôraz ako SBL? Aké máte v súťaži ciele?

Mojím cieľom je, samozrejme, vyhrať. Takúto ambíciu máme v každej súťaži, v ktorej nastúpime. Je náročné vyjadriť sa, či má európska súťaž rovnakú hodnotu a dôležitosť ako domáca súťaž. Každopádne môžem povedať, že v Alpe Adria Cupe dostanú viac šancí mladí hráči. V prípade menších alebo väčších zranení dostanú naši basketbalisti v medzinárodnej súťaži voľno a budú sa šetriť na domácu ligu.

Začínate v Slovinsku. Aké máte informácie o svojom najbližšom súperovi?

Musím priznať, že o Lašku nemám veľa informácií. Mal som akurát možnosť pozrieť si niekoľko hráčov súpera. Žiaľ, neexistujú servery Alpe Adria cupu, kde by sa dali zápasy Zlatorogu pozrieť, čiže skauting  je dosť náročný.

Bolo by dobré vstúpiť do medzinárodnej súťaže správnou nohou...

To určite. Pokúsime sa urobiť všetko preto, aby sme boli úspešní.