Logo

Prvý let mládežníckeho družstva v histórii prievidzského basketbalu

13.9.2023 14:23
PDBASKET

Minulý rok sme oslávili 75. výročie založenia mužského basketbalu v Prievidzi. Družstvo mužov sa môže v bohatej histórii klubu pochváliť viacerými leteckými výjazdmi, dokonca v časoch Baníka Cigeľ aj letmi do USA alebo Japonska. Naposledy leteli muži v roku 2017 do tureckého Istanbulu na zápas FIBA Europe Cupu. Avšak ani raz sa nestalo, aby sa na turnaj či zápas letecky presúvalo niektoré z mládežníckych družstiev.

Všetko je raz prvýkrát a dnes o 7:40 odletelo družstvo MBA Prievidza U12 na turnaj do litovského Kaunasu. Ich cestu na turnaj ako aj pobyt v krajine, kde je basketbal náboženstvom, môžete sledovať na instagrame mbaprievidza.

Družstvo U12 je úradujúcim majstrom SR, keď vyhralo suverénne všetky zápasy. Úspechy získalo aj na medzinárodných turnajoch, dva sa konali v Poľsku a jeden v Prievidzi. „Sme si vedomí toho, že táto generácia má vysokú kvalitu, čo sme potvrdili ako doma, tak aj v zahraničí. Z tohto dôvodu som sa snažil nájsť kvalitný medzinárodný turnaj priamo v niektorej z basketbalových krajín, aby sme sa mohli konfrontovať s európskou špičkou. Zvažovali sme turnaje v Španielsku, Francúzsku, Srbsku a Litve. Pre Kaunas rozhodlo aj priame letecké spojenie z Bratislavy, čo výrazne znížilo dopravné náklady,“ priblížil účasť na turnaji Marek Bulík, predseda MBA Prievidza a zároveň tréner U12.


Na Kaunas Cupe sa okrem domáceho Žalgirisu a našej Prievidze predstavia ešte po dve družstvá z Litvy, Lotyšska a Poľska. Svoju púť na turnaji začnú mladé nádeje slovenského basketbalu už vo štvrtok o 15:30 proti litovskému Tornado KM Kaunas. V piatok o 15:20 sa predstavia proti lotyšskému celku Rezekne/Ezerzeme a základnú skupinu ukončia v sobotu o 11:40 proti poľskému družstvu MKS Piotrówka Radom. Poobede v ten istý deň sa uskutoční aj štvrťfinále a v nedeľu zápas o celkové umiestnenie.

Pripomíname, že v Litve je časový posun +1 hodina, pričom uvádzané začiatky zápasov sú v lokálnom časovom pásme. Pre lepšiu pripravenosť dnes družstvo MBA odohrá aj prípravný zápas proti domácemu tímu Krepšinio Akademija Snaiperis Kaunas.

Mareka Bulíka sme sa opýtali aj na ciele družstva na tomto turnaji. „Úprimne neviem, čo môžeme očakávať, ale budem spokojný, ak skončíme s pozitívnou bilanciou na tomto turnaji. Litva a Lotyšsko patria k svetovej špičke (zápas o 5.miesto na nedávno skončených MS) a na predošlom európskom šampionáte zas výborne hralo Poľsko, ktoré bojovalo o medailu a napokon skončilo štvrté. Jedná sa o basketbalové krajiny a sme radi, že si môžeme zmerať sily s najlepšími, lebo len to posunie našich hráčov ďalej. Keďže chceme chodiť na kvalitné turnaje do zahraničia aj častejšie, uvedomujeme si, že nájsť kvalitu v rámci 45-tisícovej Prievidze je ťažšie v porovnaní s inými väčšími mestami. Máme obmedzený výber, preto chceme na tieto turnaje brávať najlepších Prievidžanov doplnených o 2-3 talentovaných hráčov z iných miest, čo bude prínosom aj pre slovenskú reprezentáciu. Teraz s nami cestujú do Litvy Jakub Inštitoris zo Žiaru nad Hronom a Šimon Bohát z Topoľčian. Obaja budú v tejto sezóne hrávať aj za naše družstvo U13. Tretím externým hráčom je Samuel Pospíšil z BSC Bratislava, ktorý s basketbalom začínal u nás, ale potom sa presťahovali do Bratislavy.“

MBA Prievidza U12 na turnaji v Kaunase: Alex PAVLENDA, Matej RICHTER, Michal MÜLLER, Marco PETRÁŠ, Adam HOLÍK, Tomáš LIČKO, Lucas SIMON, Peter ONDRO, Adam BAKUS, Samuel POSPÍŠIL, Šimon BOHÁT, Jakub INŠTITORIS, Tomáš BULÍK – hlavný tréner, Marek BULÍK – asistent trénera.

Výsledky turnaja môžete sledovať na tomto odkaze.