Logo

Peter Zvara: Urobíme všetko pre to, aby sme sa odrazili od dna

22.5.2022 16:56
PDBASKET

Sezóna 2021/22 sa oficiálne skončila a nastal čas na jej zhodnotenie. Člen vedenia klubu Peter Zvara v rozhovore priblížil uplynulý ročník, ale aj aktuálnu situáciu v klube, základ hráčskeho kádra a budúcnosť extraligového basketbalu v Prievidzi.

Ako hodnotíte predošlý ročník?

Keby som mal zhrnúť sezónu jedným slovom, tak z pohľadu umiestnenia bola určite neúspešná. Na druhej strane, snáď ani nebolo hráča, ktorý by si v sezóne neprešiel zranením či chorobou. V podstate celú sezónu sme bojovali s chorobami, početnými zraneniami a vynútenými, prípadne nevynútenými zmenami, čo obmedzovalo tréningový proces a tiež neprospelo k pohode v tíme.

Nášmu tímu absolútne nevyšiel vstup do sezóny. Čo bolo príčinou zlého úvodu?

Keď sa na to pozerám s odstupom, tak osobne si myslím, že tie nešťastné prehry v úvode nepomohli psychike a hlavne tá domáca s Handlovou úplne zabila sebavedomie nášho mladého tímu.

Nepriaznivá bilancia napokon vyústila až do trénerskej výmeny. Ako k nej došlo?

Často dostávam otázku, prečo sa to neurobilo skôr. Keď sa na to pozerám spätne, tak je ľahké povedať áno, mohlo sa. V tom čase bolo skóre 0:6, ale pri troche šťastia to mohlo byť pokojne 3:3. Bolo tu veľa zmien, Marko Batina sa vrátil domov, Marek Jašš bol zranený, rozlúčili sme sa s Daunysom, prišli traja noví hráči, asistent trénera. A keďže stále hovoríme o dlhodobej práci, tak mi prišlo fér dať trénerom možnosť využiť prestávku, zapracovať nových hráčov a niečo s tímom spraviť. Následne sa zranil aj Matej Majerčák a keďže sa po reprezentačnej pauze nepodarilo splniť stanovený cieľ dvoch víťazstiev z troch domácich zápasoch, došlo k výmene trénera. Výmena trénera tak už bola logickým vyústením toho, čo sa dialo na palubovke. Tím prestal fungovať ako tím a každou ďalšou prehrou sa to iba prehlbovalo.


Postupne sa zlepšoval herný prejav a dostavili sa aj výsledky. Akým spôsobom tím pristupoval k boju o play-off?

Ak bola čo i len teoretická šanca o postup do playoff, tak sme sa o to chceli pokúsiť. To bol aj dôvod, prečo sa pristúpilo k ďalším zmenám pod novým trénerom. Niektorí noví hráči nezapadli, niektorí neboli ochotní akceptovať prístup nového trénera, navyše sa vážne zranil aj Christian Oshita. Príchodom pána Krajnoviča sa zlepšila samotná hra a rovnako nasadenie hráčov.

Ôsme miesto v tabuľke neznamenalo koniec sezóny, ale následný boj v baráži. V čom to bolo náročné?

Tréningy a príprava prebiehali úplne rovnako ako v extralige. Chalani k tomu pristúpili profesionálne a odohrali to so cťou. Náročné to bolo najmä psychicky, lebo kým u nás prevládalo sklamanie z vypadnutia z playoff, naopak u súperov, posilnených niektorými hráčmi z extraligových klubov, to bola motivácia vytiahnuť sa proti extraligistovi.

Tiež to bolo náročné aj finančne. Pôvodný zámer hrať to skoro dva mesiace bol pre nás neúnosný, a preto sme vďační, že nám súperi vyšli so skoršími termínmi v ústrety. Ďalším problémom boli opäť zranenia (Kincel, Magdolen, Matuška, Jašš). Dohrávali sme to v rotácii šiestich hráčov.

Druhá vec je samotná baráž. Ako kluby SBL sa jej nebránime, ale mala by sa hrať v zodpovedajúcich priestoroch a s družstvami, ktoré aj reálne chcú postúpiť do extraligy. Potom to bude mať lepšiu úroveň a zmysel.


Aká je aktuálna situácia ohľadom budúcnosti klubu?

Ťažká, ako všeobecne v športe, kde chýbajú financie. Nebudeme si tu nič nahovárať, stále lavírujeme na hranici prežitia. Len pre predstavu, naplnenosť tohoročného rozpočtu bola na úrovni približne 20% z rozpočtu spred 4-5 rokov. A to sme sa popri tom museli vysporiadať ešte stále aj so zvyšnými záväzkami z minulosti.

Zároveň je to taký začarovaný kruh. Máte výsledky, ale aj dlhy, zle je. Platíte všetko načas, ale nemáte výsledky, tiež je zle. Do toho pandémia, vojna a razom zápasíme s úbytkom sponzorov. Na druhej strane, ak sa nič mimoriadne nestane, tak sezóna bude finančne ukončená na nule, čo bude prvý raz po dlhých rokoch.

To sa nám podarilo vďaka všetkým partnerom, ale aj vďaka skutočnosti, že sme spoločne s p. Kováčikom vložili do fungovania klubu značnú časť vlastných prostriedkov. Samozrejme, pomohli nám tiež dotácie z Fondu na podporu športu.

Minulý týždeň sme potvrdili predĺženie spolupráce s trénerom Krajnovičom. Ako ste spokojní s touto obnovenou spoluprácou?

Sme radi, že sa nám s p. Krajnovičom podarilo dohodnúť predĺženie spolupráce. Našli sme tiež spoločnú reč ohľadom dlhodobej filozofie a koncepcie práce s mladými hráčmi, ktorú sa snažíme vytvoriť. Zároveň p. Krajnoviča už tiež považujeme za Prievidžana. Verím, že nám jeho skúsenosti a tvrdá práca pomôžu, aj napriek obmedzenému rozpočtu, zostaviť konkurencieschopný káder na ďalšiu sezónu. 

Ktorí hráči budú súčasťou kádra aj v nasledujúcom ročníku?

My sme už predtým avizovali, že chceme dlhodobo pracovať s našimi mladými slovenskými hráčmi. Chceli by sme v rámci finančných možností klubu udržať maximum hráčov pokope a zachovať tak určitú kontinuitu. Samozrejme, aj tréner má do toho čo povedať, keďže má tiež svoju predstavu a nároky na hráčov.

Platné zmluvy na ďalšiu sezónu majú Marek Jašš, Patrik Lukáč a už aj Samuel Kincel. O Marekovi sa nemusím ani zmieňovať, je to bojovník a srdciar. Paťo má chuť pracovať na sebe a keď mu to vydrží, vidíme v ňom veľký potenciál. Čo sa týka Sama, tiež sme radi, pretože je to stále mladý, perspektívny chlapec, ktorý rovnako chce na sebe tvrdo pracovať.

S ďalšími hráčmi prebiehajú rozhovory a o novinkách budeme postupne informovať. 


Priestor opäť dostali aj mladí hráči. Napĺňajú očakávania?

Očakávania boli veľké a nie všetky sa podarilo naplniť. Hlavne to boli spomínané zranenia, ktoré zasiahli každého a s niektorými sa ťahali celú sezónu, ale aj návrat do škôl po obnovení prezenčnej výučby. Naši mladí hráči tak nemohli absolvovať ranné tréningy, čo im v raste, ale ani v skoršom návrate po zranení nepomohlo a zároveň to obmedzovalo tréningový proces zvyšku tímu. Nevzdávame to, pokúsime sa aj naďalej pracovať s mladými, ale ak zároveň majú ambíciu pokračovať v štúdiu na vysokej škole, nemáme ich tu ako udržať.

Sezóna sa oficiálne skončila, ale práca pokračuje. Ako bude vyzerať práca vedenia klubu v najbližších týždňoch a mesiacoch? 

Absolútnou prioritou bude zabezpečenie dostatočného rozpočtu na ďalšiu sezónu, aby sme udržali extraligový basketbal v Prievidzi. 

Aké je vaše prianie do budúcej sezóny?

Táto sezóna bola naozaj nesmierne náročná. Dostali sme sa na dno, ale pokúsime sa urobiť všetko preto, aby sme sa od toho dna aj odrazili. Navyše si budeme v nasledujúcej sezóne pripomínať už 75. výročie založenia klubu, takže trénerom prajem šťastnú ruku pri výbere hráčov, samotným hráčom chuť do tvrdého tréningu, bojovnosť a aby ich hlavne obchádzali zranenia.

Na záver by som sa chcel ešte raz veľmi pekne poďakovať za podporu všetkým partnerom klubu. Bez ich pomoci by sme neprežili. Veríme, že nám, rovnako ako aj fanúšikovia, zachovajú priazeň a pomôžu tak prekonať toto náročné obdobie. Veľmi si to vážime.

foto: Ladislav Szibilla