Logo

Obrat sa nepodaril, ale tromfy ostávajú na našej strane

31.3.2024 11:52
PDBASKET

Autor: Michal Duchovič/basketliga.sk


Bitka o druhé miesto v tabuľke medzi Svitom a Prievidzou bola presne taká, ako si všetci priali. Vo výbornej atmosfére, o ktorú sa postarali fanúšikovia na oboch stranách a s patričnou zápletkou a drámou. Iskra napokon urobila všetko k tomu, aby vyhrala, ale pred posledným kolom drží tromfy v rukách ich súper.

Karty boli rozdané jasne, „medvede“ potrebovali uspieť o 13 a viac bodov, aby preskočili celok z hornej Nitry. Okrem nie ideálneho nástupu, si za splnením tejto méty cieľavedomo išli. Na konci tretej štvrtiny to dokonca v jednom momente vyzeralo, že tento plán sa podarí naplniť. Sviťania viedli o 17 bodov a momentum na palubovke mali vo svojej moci.

„Bol to z našej strany dobrý zápas. Myslím si, že naša hra ide v tomto období správnym smerom, čo dokazujú nedávne výsledky. Proti Prievidzi sme sa zomkli a bol z toho ďalší úspech. Treba uznať kvality súpera, ktorý sa dokázal na nás dotiahnuť. Zápasy sú o bodových šnúrach, vždy to ale je napokon o tom, či dokážete zabojovať, dať body a dotiahnuť to do víťazného konca,“ vravel spokojne domáci rozohrávač Julius Brown.

Prievidza v správnej chvíli ukázala, prečo nedávno vyhrávala ako na bežiacom páse. Hlavne Kevion Taylor zobral zodpovednosť do svojich rúk a výsledkom bol návrat do boja o víťazstvo. Z 15-bodového manka na začiatku poslednej štvrtiny, to bolo približne 150 sekúnd pred koncom len o jednom koši. K veľkému obratu tak chýbalo málo.

„Bolo to tu zaujímavé. V takejto hlučnej atmosfére sa hralo dobre. Urobili sme nejaké zmeny v našej hre, niektorých trochu trápila choroba. V priebehu stretnutia sme zareagovali na súpera, dokázali sme sa vrátiť do boja o víťazstvo. Vždy je to o tom, či to padne alebo nie. Niekedy sa nám šťastie odvrátilo bokom, pri takto tesných koncovkách rozhoduje aj toto. To proste patrí k basketbalu,“ hodnotil duel pivot Prievidze Lukas Milner.


Svit sa vedel vysporiadať s touto situáciou, aj s absenciou Róberta Rožánka a problémom s faulami, keď viacerí hráči nemali ďaleko od toho, aby sa nútene posadili na striedačku. „Podľa mňa rozhodla nezlomná vôľa, ku ktorej nás tlačia naši fanúšikovia. Nikdy sme nestrácali nádej na to, že toto stretnutie vyhráme, len sme pokračovali v tom, čo sme robili a vyhrali sme. Snažili sme sa na nich tlačiť po celom ihrisku, zariskovali sme. Chceme hrať fyzicky a pretlačiť takýmto spôsobom súperov. Proti Prievidzi to vyšlo,“ myslí si Brown.

Konečný výsledok 80:76 tak v podstate urobil radosť obom družstvám. Na domácej strane vládla spokojnosť s tým, že zdolali kvalitného súpera a získali možno kľúčové dva body do tabuľky. „Je dobré, že sme zdolali takýto kvalitný tím. Ukazuje to, kde sa momentálne nachádzame, že sa vieme rovnať najlepším, čo je dobrá správa. Vieme však, že to môže byť ešte lepšie,“ dodal rozohrávač Iskry.

Prievidza síce odchádzala z palubovky v pozícii zdolaného tímu, ale udržala bodový rozdiel na potrebnej úrovni, aby mala situáciu pred posledným kolom vo svojich rukách. K druhému miestu po základnej časti im tak postačí zdolať Nitru pred svojimi fanúšikmi a méta bude splnená. „Pozitívom je, že vieme reagovať na situácie a vývoj stretnutia, že dokážeme robiť úpravy v našej hre. To je potrebné, keďže sa hrá sa proti rôznym tímom, štýlom. Takže pracujeme na taktických veciach, pretože play off sa už blíži. Treba však reagovať trochu skôr, ako keď prehrávame o 17 bodov. Myslím si, že naša forma je momentálne skvelá. Každý videl, ako vyzeral v našom podaní vstup do tohto kalendárneho roka, keď sme vyhrali 10 zápasov po sebe. S touto skupinou chalanov sa hrá super a do play off ideme naplno,“ vyhlásil Milner.


Iskra Svit – BC Prievidza 80:76 (17:14, 25:21, 26:18, 12:23)

Svit: Brown 24, Mozone 18, Sumbry 17, Kalthoff 9, Turza 5 (Walton 7, Harabin 0)

Prievidza: Taylor 25, Milner 12, Rhodes 11, Jackson 10, Kincel 4 (Belikov 12, Krčmárik 2, Chlupis a Lukáč 0)

TH: 14/8 – 16/10, Fauly: 18 - 19, Trojky: 8 - 10, Rozhodovali: Tomašovič, Margala, Bara

Povedali po zápase:

Lukáš Varga, tréner Svitu: „Nehrali sme nejako výnimočne dobrý zápas, najmä v útoku. Tímu dávam kredit za bojovnosť. Urobili sme pár maličkých chýb, na ktoré sme sa pripravovali. V závere nám už chýbala sila, čo je pre mňa dôvodom na obavy. Vedeli sme, že na druhé miesto musíme zvíťaziť o vyše 12 bodov, takže aj na to sme sa chystali. Vypracovali sme si aj 17-bodový náskok, ale súper taktiež zabojoval a dotiahol stratu. Bol to tvrdo vybojovaný duel a som hrdý na tím. Keďže Robo Rožánek je teraz out, o to dôležitejšiu rolu má Julius Brown. Ten charakter tímu je obdivuhodný, keď aj bez Roba dokážeme vyhrať takýto zápas. Aktuálne vieme rotovať tak šesť a pol hráča, aby nám neklesla kvalita. Mladíci sa zlepšujú a ich čas určite ešte príde. Robo nám chýba, takže všetci musia byť pripravení naskočiť a zabojovať za mužstvo."

Šimon Turza, hráč Svitu: „Bol to náročný zápas, v ktorom sa určite bolo na čo pozerať. Som rád, že to dopadlo v náš prospech, avšak nezvíťazili sme o 13 bodov, takže Prievidza zostáva pred nami. Viedli sme síce aj vyšším rozdielom, ale hosťom sa to podarilo dotiahnuť. Mali sme veľa strát a im to padalo z protiútokov. Hlavné však je, že sme nepustili z rúk víťazstvo. Ja sa snažím pomôcť tímu, ako môžem. Teda najmä obranou, nejakou tou voľnou strelou, ale na mne je hlavne špinavá robota.“

Maroš Helmecy, asistent trénera Prievidze: „Nemali sme dobrý vstup do prvého dejstva. Svit mal veľmi veľa útočných doskokov a my, naopak, množstvo strát. V obrane sme nekomunikovali, skoro nič sme neubránili a Svit dával ľahké koše. Napriek tomuto rozdielu sme však stále prehrávali iba o sedem bodov. V druhom polčase sme sa trošku zdvihli, ale už bolo neskoro. Ide play off, kde musíme hrať celých 40 minút. Stiahli sme to aj na rozdiel dvoch bodov, takže prehra mrzí. V záverečných sekundách to bolo o štyri, takže už bolo zbytočné faulovať.“

Samuel Kincel, hráč Prievidze: „Trošku sme zaspali úvod stretnutia. Svojou ľahkovážnosťou a nekoncentráciou sme Svit nechali rozohrať sa. Domáci nás ničili na útočnom doskoku. Na druhý polčas sme zmenili taktiku, čím sme sa dostali späť do hry, ale v útoku nám naďalej chýbali správne rozhodnutia. Niekde vzadu v hlavách sme navyše mali lepšie vzájomné skóre, ktoré hrá stále v náš prospech, ale musíme to potvrdiť v poslednom zápase s Nitrou. Sme však sklamaní, pretože sme chceli vyhrať.“


Foto: Vladimír Králik